Sekite mus

Transportavimo vaidmuo tiekimo grandinėje

Transportavimas tiekimo grandinėje

Tiekimo grandinės valdymui pastaraisiais metais žiniasklaidoje buvo skiriama labai daug dėmesio. Taip atsitiko todėl, kad pandemija pasauliui parodė, kokia svarbi transportavimo funkcija ir kokių pasekmių galime sulaukti, kai tiekimo grandinės sutrūkinėja. Pandemijos bangai atslūgus, daugelis ėmė giliau domėtis, kaip gi maistas ir kiti produktai pasiekia prekybos centrų lentynas, kiek žmonių ir įmonių   dalyvauja atliekant šią svarbią funkciją, kokia technika naudojama ir t.t.

Šiame straipsnyje  trumpai aptarsime tiekimo grandinės sąvoką, paaiškinsime, kokią reikšmę joje užima tinkamo transportavimo būdo parinkimas ir kokiais kriterijais vadovautis  tą  pasirinkimą atliekant.

Tiekimo grandinės sąvoka

 

Tiekimo grandinės sąvoka yra labai plati, apimanti žaliavų pirkimo, logistikos, gamybos, planavimo ir kontrolės procesus. Iš esmės tiekimo grandinė yra atsakinga už žaliavos pirkimą ir jos atgabenimą iki gamyklos, kur atliekama gamyba, ir tuo pat metu už logistiką iki galutinio prekės gavėjo, įskaitant sandėliavimo ir distribucijos centrus.

Neatsiejama tiekimo grandinės dalis – krovinių transportavimas, kadangi ši funkcija būtina visose grandinės dalyse.

Krovinių gabenimo būdai

 

Kuriant tiekimo grandinių strategiją, labai svarbu tinkamai atsirinkti transportavimo būdus, atsižvelgiant į savo gaminamų prekių arba  produktų ypatybes.

Įmonės, kurdamos savo logistikos tinklą, gali rinktis vieną arba derinti keletą iš šių gabenimo būdų:

Sausumos transportas. Tai vienas greičiausių ir saugiausių krovinių gabenimo būdų, tačiau taip pat ir vienas brangiausių. Ši sąvoka apima pilnų, dalinių bei smulkių krovinių pervežimą sausuma  motorizuotomis transporto priemonėmis.

Geležinkelių transportas. Tai transportavimo rūšis, kuria naudojantis, kroviniai yra pakraunami į geležinkelio vagonus ir transportuojami geležinkeliu. Tai pigus ir saugus, tačiau lėtas gabenimo būdas.

Vandens transportas.  Tai transportavimo rūšis, kai kroviniai yra kraunami tiesiai į laivus arba konteinerius ir gabenami jūra. Tai pats pigiausias, o kartu ir lėčiausias krovinių gabenimo būdas.

Oro transportas. Tai transportavimo rūšis, kuomet kroviniai yra gabenami lėktuvais. Tai brangiausias, tačiau kartu ir greičiausias gabenimo būdas.

Šiuo metu pasaulyje atsiranda ir naujų krovinių gabenimo būdų, tokių kaip: pristatymas dronais, vamzdžiais, naudojant robotus. Kadangi šios naujovės dar nėra plačiai taikomos, jų šiame straipsnyje išsamiau neaptarsime. 

Į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis transportavimo būdą?

 

Pradedant kurti tiekimo grandinės strategiją, labai svarbu susiplanuoti, kaip bus transportuojamas krovinys kiekvienoje grandinės dalyje. 

Sprendimai priimami atsižvelgiant į šiuos veiksnius:

Pelno marža. Visų pirma įmonės identifikuoja, kokio dydžio pelno maržos jos siekia arba gali uždirbti. Atsižvelgiant į tai, pasirenkamas pigesnis arba brangesnis transportavimo būdas.

Gamybinis pajėgumas ir ciklai. Ne mažiau svarbus faktorius yra susijęs su tuo, kokiu pajėgumu ir ciklais veikia gamybinės linijos. Tokiu atveju įmonės derina transportavimo metodus, atsižvelgdamos į žaliavų poreikį ir gatavos produkcijos išvežimo grafikus ir pasirenka transportavimo būdą, atsižvelgdamos į pristatymo greitį.

Konkurencinis pranašumas. Kiekviena įmonė turi skirtingą konkurencinį  pranašumą.  Vienos konkuruoja kaina, kitos kokybe ir pristatymo greičiu arba prieinamumu. Tokiu atveju įmonės rinksis transportavimo būdą, atsižvelgdamos į savo pozicijas rinkoje.

Saugumas. Saugumas taip pat labai svarbus aspektas. Jeigu transportuojama prekė yra brangi, greitai gendanti, dūžtanti arba turi kitų ypatingų reikalavimų transportavimui, tokiu atveju įmonės, rinkdamosi transportavimo metodą ir partnerį, atkreips dėmesį į saugumą.

Dažnai pasitaiko atveju, kad įmonės derina transportavimo būdus, atsižvelgdamos į skirtingas gaminamų ar parduodamų prekių charakteristikas.

Pagrindiniai iššūkiai, su kuriais susiduriama tiekimo grandinės valdyme

 

Tiekimo grandinės valdymas yra labai sudėtinga verslo funkcija, kadangi susiduriama su įvairiais neapibrėžiamais netikėtumais ir iššūkiais. 

Įvardinsime keletą iš jų:

Krovinių vėlavimas. Vienas didžiausių iššūkių, su kuriais susiduria įmonės, yra krovinių vėlavimas. Jeigu kažkurioje grandyje dėl įvairių priežasčių vėluoja žaliavų ar produktų pristatymas, tai dažnu atveju sukuria grandininę reakciją ir kitose grandinės dalyse, todėl tenka perplanuoti operacijas.

Pasiūlos ir paklausos neapibrėžtumas. Nors ir gyvenime modernių technologijų amžiuje, tačiau kol kas nėra 100 procentų veikiančio paklausos ir pasiūlos prognozavimo algoritmo, todėl įmonėms vis dar yra sunku tinkamai nuspręsti, kokį kiekį reikia pagaminti, kiek pagamintų prekių pirkėjas nupirks ir  kiek žaliavų reikia atsivežti.

Rizikų valdymas. Dirbant su skirtingomis šalimis, iškyla nemažai rizikų –  valiutų kurso svyravimai, žaliavų ir produkcijos kainų svyravimai, todėl įmonės kuria mechanizmus, siekdamos jas suvaldyti.

Piniginių srautų valdymas. Dėl kintančių logistikos, žaliavų ir kitų kaštų atsiranda piniginių srautų valdymo problemos, todėl įmonės tam skiria ypatingą dėmesį.

Tinkamų sprendimų priėmimas. Kadangi dažnu atveju įmonės neturi tikslių pardavimo planų, tad sprendimus tenka priimti neapibrėžtumo sąlygomis, o tai didina klaidų riziką.

Įmonės, kurios sugeba suvaldyti visas aukščiau įvardintas rizikas, veikia pelningiau ir efektyviau.

Geroji tiekimo grandinės valdymo praktika

 

Kaip matote iš pateiktų teiginių, tiekimo grandinės valdymas susideda iš daug dalių, o krovinių pervežimas yra tik viena sudėtinė, tačiau pati svarbiausia jos dalis.

Pasidalinsime su jumis keletu praktikų, kurias įmonės taiko siekdamos sumažinti aukščiau aptartus iššūkius ir rizikas:

Savalaikės informacijos sklaida tarp partnerių. Savalaikė komunikacija tarp tiekimo grandinės partnerių yra vienas kertinių principų, siekiant suvaldyti rizikas ir išvengti klaidų. Kuo efektyviau partneriai dalinasi informacija apie kiekius, krovinių vėlavimą ir kitas sąlygas, tuo efektyviau veikia visa tiekimo grandinė.

Pažangiausių technologijų naudojimas. Naudodamos pažangias technologijas, tokias kaip: verslo valdymo sistemos, logistikos ir transporto valdymo sistemos, matomumo platformos, įmonės gali pagreitinti informacijos sklaidą, greičiau identifikuoti problemas ir mažini klaidų skaičių bei priimti labiau pamatuotus sprendimus.

Transporto būdų ir logistikos tinklo derinimas. Labai svarbu tinkamai tarpusavyje suderinti pirmosios, viduriniosios ir paskutinės mylios gabenimo metodus, taip pat optimaliai parinkti distribucijos centrus, atsižvelgiant į nuotolį, kliento poreikį ir kitus elementus.

Tinkamų transporto ir kitų partnerių atranka. Tiekimo grandinės valdymas –  tai komandinis žaidimas, joje dalyvauja daug įvairių partnerių. Jeigu bent vienas iš jų neatlieka savo funkcijų sutartomis sąlygomis, pasekmes jaučia visa grandinė. Todėl labai svarbu nuolatos vertinti partnerius ir dirbti su geriausiais.

Išvados

Apibendrinant svarbu paminėti, kad tinkamos tiekimo grandinės strategijos parinkimas bei optimalaus logistikos tinklo sukūrimas padeda įmonėms geriau konkuruoti rinkoje, taupyti operacines ir kapitalo išlaidas bei didinti pardavimus. Visos didžiausios pasaulio įmonės tinkamą tiekimo grandinės strategijos parinkimą laiko svarbiausiu savo konkurenciniu pranašumu. Taip pat labai svarbu sukurtą strategiją ir logistikos tinklą nuolatos  peržiūrėti, o atsitikus pasikeitimams rinkoje, ją keisti.

Kitos naujienos
transportavimo keliais privalumai verslui

Kroviniams transportuoti naudojamos keturios pagrindinės transporto rūšys: kelių transportas, traukiniai, laivai ir lėktuvai. Kelių transportas nėra laikomas nei pigiausiu, nei ekologiškiausiu būdu gabenti krovinius, tačiau

Skaityti plačiau
Kodėl logistika yra tokia svarbi įmonėms?

Remiantis klasikine samprata, logistika suprantama kaip produktų judėjimas nuo gamintojo iki vartotojo. Natūralu, kad šiame kelyje gali pasitaikyti ne vienas tarpininkas, juolab jog globalioje šiuolaikinėje

Skaityti plačiau
distribucijos svarba kroviniu pervezimuose

Internetinės prekybos apimtims augant, neišvengiamai didėja ir distribucijos poreikis. Jau nekalbant apie tai, kad šia paslauga naudojasi gamybos, importo, eksporto, didmenos ir kitos įmonės. Panagrinėkime,

Skaityti plačiau